Museokatu-kulttuurikävelyt 7.-9.9. 2015

0
617

Museokadun kauppiaiden syksyn Meidän Museokatu-viikko on 7.-12.9.
Osana viikkoa Töölö-Seura järjestää kaikille avoimet Museokatu-kulttuurikävelyt ma 7.9. klo 14-15, ti 8.9. klo 18-19 ja ke 9.9. klo 14-15. Lähtö Bottan St. Urho´s Pubin edestä (Museokatu 10). Kulttuurikävelyjen vetäjä Erkki Hirvonen kertoo mm. Museokadun ja Töölön historiasta, talojen arkkitehtuurista ja mielenkiintoisista asukkaista.

Yksi Töölö-Seuran keskeisiä tehtäviä on tukea yritystoiminnan elinvoimaisuutta Töölössä. Lähiradion (100,3 MHz) Kaupunginosaradion suorassa lähetyksessä ma 7.9. klo 13-14 on pääaiheena Museokadun yrittäjien Meidän Museokatu-viikko 7.-12.9. Studiossa ovat Museokadun yrittäjistä floristi Tanja Lähdeaho ja Töölö-Seurasta Erkki Hirvonen. Meidän Museokatu-viikon lisäksi puhutaan myös Töölö-Seuran syksyn toiminnasta, ja Töölöstä muutenkin. Lähetyksessä on mukana myös Töölö-Seuran jäsen, muusikko Ari Ilaskivi, joka puhuu elvyttämistään Manalan tansseista Bottalla – ensimmäinen tanssi-ilta on lauantaina 12.9. Museokatu-viikon päätteeksi.