Mielipide Domus Academican kaavamuutoksen OAS:sta 1/2005

0
604

Kaupunkisuunnitteluvirastolle 18.1.2005

Töölö – Seuralla ei ole huomauttamista suunnittelun lähtökohtiin. On tarpeen ajanmukaistaa kaavallinen tilanne ennen odottavia rakennushankkeita ja mm. matkahuollon siirron johdosta.

Herää kysymys, miksi tämä alue ei sisälly kaavamuutoksen? Töölö – Seuran mielestä rakentamisen tehokkuuden tulee säilyä ennallaan. Samalla korostamme, että vaikutusten arviointien on oltava käytettävissä jo asemakaavaluonnosta käsiteltäessä. Uuden rakennuksen sijainti on kaupunkikuvassa merkittävä, sillä se muodostaa päätteen Hietaniemenkadun pitkälle bulevardille. Tämä arviointi on erityisen tärkeä koko maiseman kannalta. Varaamme mahdollisuuden tarkentaa mielipidettä suunnitelman edetessä.

Helsingissä, 18. tammikuuta, 2005

Töölö – Seura – Sällskapet Tölö ry

Pekka Airaksinen,
puheenjohtaja
Cygnaeuksenkatu 8 D 33
00100 Helsinki

Liisa Tarjanne,
Varapuheenjohtaja