Joulupukki saapuu Töölöntorille!

0
792
Töölöntorilla on 26.11. menossa mukana tietenkin joulupukki, joka asettuu valokuvattavaksi sekä lasten että lapsenmielisten aikuisten kanssa. Mainio tilaisuus ottaa selfie vaikkapa omaan joulukorttiin! (KUVA Juha Laitalainen / Santa Claus Forever Oy / Timo Pakkanen)

Töölöntorin joulukuusen kynttilät syttyvät jälleen lauantaina 26.11.2022, kello 14.00 alkavassa perinteisessä Kuusijuhlassa. Paikalla on tietenkin joulupukki, joka asettuu valokuvattavaksi sekä lasten että lapsenmielisten aikuisten kanssa. Mikä mainio tilaisuus ottaa selfie vaikkapa omaan joulukorttiin!

Torilla lauletaan yhteislauluna jouluisia sävelmiä. Esiintyjinä ovat perinteiseen tapaan Töölö Brass, Töölön kirkon kamarikuoro ja Tiernapojat.

Töölön Ilvesveikkojen partiolaiset paistavat torilla lettuja alkaen kello 13.30. Heiltä voit ostaa myös partiolaisten adventtikalenterin, jonka hinta on 10 euroa – varaa tasaraha. Torilla ovat Kuusijuhlan aikana avoinna Cafe Tiina ja B5 -kahvila, joista saa lämmintä juotavaa, kahvia, teetä, glögiä ja pientä syötävää.

Kuusijuhlan avaa Töölö-Seuran puheenjohtaja Matti Niiranen. Puheen pitää Töölön seurakunnan uusi kirkkoherra Hilkka Niemistö.

VAPAA PÄÄSY. Tervetuloa Joulun ajan tunnelmaan!

Kuusijuhlan järjestää Töölö-Seura ry

Töölö-Seuran yhteistyökumppaneita juhlan järjestämisessä ovat:

Töölö Brass

Tiernapojat

Santa Claus Forever Oy / Timo Pakkanen

Metsäylioppilaat

Töölön seurakunta

Töölön kirkon kamarikuoro

Töölön Ilvesveikot

Kaupunkitilat Oy

Helsingin kaupunki

Töölöntorin Kuusijuhlan 2022 mahdollistavat tuellaan:

Mamma Rosa

Lakiasiaintoimisto Amos

Töölön Rotaryklubi

Remax / Ossian Johansson

Remax Töölöntori / Emil Närekorpi

Runebergin Apteekki

Carelia Apteekki

Viipurin hautaustoimisto

NoHo Ravintolat Oy (Elite)

Ompelimo Taito-Ommel

Optokari Oy

Anneli Sarajärvi

Suvi Rihtniemi

Matti Niiranen

Joulukuusen rahoitus:

Helsingin kaupunki (osallistuva budjetointi)