”Bollis – Töölön pallokentän 100 vuotta”

0
518

– tärkeä osa Töölön historiaa

Bollis-kirjaa saatavissa Töölö-Seuran kautta 30 euron hintaan. Tilaukset Erkki Hirvonen, p. 050-550 6172, eki.hirvonen@kolumbus.fi.

Toukokuun lopulla julkistettiin Pallokentällä tuhti teos Bollis – Töölön pallokentän 100 vuotta. Kirjoittaja, töölöläinen Erkki ”Eki” Alaja on tehnyt todellisen kulttuuriteon kirjoittamalla lähes 400-sivuisen kirjan niin monia koskettaneesta ja koskettavasta paikasta ja alueesta. Eki kirjoittaa tyylinsä mukaisesti elävästi, intohimoisesti kohdettaan rakastaen. Ansiokas kirja ei ole syntynyt helpolla eikä oikoteitä ole käytetty, sillä Eki on kahlannut perusteellisesti arkistomateriaalia läpi ja lukenut aikaansa mainiosti kuvaavat lehdet sekä haastatellut 160 henkilöä. Kirja hengittää Bolliksen käyttäjien, urheilijoiden, katsojien tunteita ja elämyksiä. Lukijallekin Pallokenttä herää henkiin. Oma lukunsa on kirjan ainutlaatuinen kuvitus, jonka toteuttamisessa on nähty todella paljon vaivaa.

Klikkaa artikkeli tästä